• 125 lat OSP Zabrzeg

  125 lat OSP Zabrzeg

 • Ochotnicza Straż Pożarna w Zabrzegu

  Ochotnicza Straż Pożarna w Zabrzegu

 • 125 lat OSP Zabrzeg

  125 lat OSP Zabrzeg

 • spacer.ospzabrzeg.pl

  spacer.ospzabrzeg.pl

 • 125 lat OSP Zabrzeg

  125 lat OSP Zabrzeg

 • OSP Zabrzeg

  OSP Zabrzeg

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Historia Sikawki Ręcznej

Straż Ogniowa w Zabrzegu została założona w 1893r. - jej pierwszymi funduszami był dochód z kwesty wśród mieszkańców wsi, z pozyskanych środków został zakupiony pierwszy sprzęt jaki m było uzbrojenie osobiste strażaków oraz Sikawka Ręczna nabyta w 1894r. Podczas okupacji sikawka została zniszczona przez oddziały wojsk niemieckich.
W roku 2012 postanowiono pozyskać Sikawkę Ręczną dla jednostki OSP w Zabrzegu. Po długich poszukiwaniach, początkiem czerwca zakupiona została Sikawka Ręczna Warszawa w miejscowości Paprotnia od prywatnego właściciela. Została wyprodukowana w fabryce “Strażackie Zakłady Przemysłowe” w Warszawie w roku 1938. Następnie trafiła do Ochotniczej Straży Ogniowej w Paprotni k.Warszawy, po mechanizacji jednostki Sikawka nie była używana, jedynie przechowywana w miejscowej remizie. Straż została rozwiązana w latach 80-tych XX wieku, a sprzęt został wyprzedany i rozdysponowany wśród byłych członków. Ówczesny naczelnik - wójt postanowił zachować ją „dla potomnych”. W roku 2011 w posiadaczem sikawki została osoba prywatna, która postanowiła odremontować zabytek. Sikawka jest w 98% oryginalna poza deskami podstawy do których przymocowane są uchwyty. Zabrzescy strażacy doposażyli sikawkę w podstawowy sprzęt, taki jak prądownica, wąż tłoczny i ssawny oraz smok. W 2013 roku zlecono wykonanie wozu konnego służącego do przewozu pompy, na wzór niegdyś używanych. Wóz został wykonany u prywatnego rzemieślnika w Węgierskiej Górce według doświadczenia i znajomości autora. W Zabrzegu został ozdobiony lampą na świecę i upamiętniającymi dzisiejszy Jubileusz emblematami z boku wozu, a także Dzwonkiem Sygnałowym.

Numery alarmowe

112 – CPR
999 – Pogotowie
998 – Straż Pożarna
997 – Policja
33 8126065 – PSP w Bielsku-Białej
32 2157218 – OSP w Zabrzegu
784 664 234 – Gospodarz Obiektu

 

Historia sikawki ręcznej
Sikawka ręczna konna Sikawka ręczna konna Sikawka ręczna konna
W roku 2012 postanowiono pozyskać Sikawkę Ręczną dla jednostki OSP w Zabrzegu. Po długich poszukiwaniach, początkiem czerwca zakupiona została Sikawka Ręczna Warszawa...
Czytaj więcej
 

Odwiedza nas 241 gości oraz 0 użytkowników.

Sponsorzy